Taşınmanın hem zorlu bir süreç hem de maddi kaynak gerektiren bir işlem olduğu biliniyor. Ancak kentsel dönüşüm gibi sizi taşınmak zorunda bırakacak önemli bir durumun içindeyseniz, Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı‘ndan yararlanarak bu yükünüzü hafifletmeniz mümkün.

Devlet tarafından vatandaşlara sunulan bir destek olan taşınma yardımından; kentsel dönüşüm kapsamında taşınmak zorunda kalan herkes faydalanabilir. Kentsel dönüşüm nedeniyle mağdur olmanın önüne geçmek için sunulan Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımı kapsamında Devlet hem kira hem de taşınma giderleri için vatandaşlara ödeme yapıyor.

10 yılı aşkın süredir Türkiye’de devam eden kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, riskli bölgelerde dayanıklı ve yeni binaların inşası devam ediyor. Doğal afet nedeniyle risk altında olan ya da zarar gören binalarda oturan ve evleri kentsel dönüşüm kapsamında yenilenecek olan vatandaşlar, istenen belgeleri teslim ettikten sonra bu yardımdan faydalanabilir.

Kentsel Dönüşüm Taşınma Yardımından yararlanabilecek kişiler ise şu şekildedir:

Riskli bölgede bulunan veya zarar görmüş; kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınan bir konut ya da iş yerinde bulunan kiracılar,
6306 numaralı kanun çerçevesindeki sözleşme ile binası tahliye edilmiş olan kişiler.